ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Οι εγγραφές στην Α΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου γίνονται από

1-03-2024 μέχρι 20-03-2024

Μετά την προθεσμία αυτή οι εγγραφές γίνονται μετά από έγκριση του Διευθυντή

Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΣΟΙ/ΕΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ

1/1/2018 ΕΩΣ 31/12/2018

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2024-2025

1. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

(θα την πάρει ο γονέας από το νηπιαγωγείο για την εγγραφή)

2. Το βιβλιάριο των εμβολίων του μαθητή.

3. Αποδεικτικό στοιχείο που θα φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας.(ΛΟΓ. ΔΕΗ,ΟΤΕ, κ.λ.π.)

4. ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ (Α.Δ.Υ.Μ.)

(Θα δοθεί το έγγραφο για να ελεγχθεί το παιδί από γιατρό ως τον Σεπτέμβριο, ώστε να συμμετέχει στη Γυμναστική.)

H Δ/ΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

Μαθητικοί λογαριασμοί στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Για όλους τους μαθητές/μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λειτουργεί μία νέα αυτοματοποιημένη διαδικασία δημιουργίας μαθητικών λογαριασμών ΠΣΔ με ευθύνη του κηδεμόνα, η οποία υλοποιείται με τα παρακάτω βήματα:

1. Η εγγραφή γίνεται από τον κηδεμόνα κάθε μαθητή/μαθήτριας μέσω της εφαρμογής εγγραφής που βρίσκεται στη διεύθυνση https://register.sch.gr/students/.
  2. Για την εγγραφή απαιτείται από τον κηδεμόνα: (α) η χρήση ηλεκτρονικής συσκευής με πρόσβαση στο Διαδίκτυο και (β) να διαθέτει κινητό τηλέφωνο και προσωπική ηλεκτρονική διεύθυνση αλληλογραφίας (email).
  3. Η εφαρμογή εγγραφής αρχικά εμφανίζει εισαγωγική σελίδα, με χρήσιμες πληροφορίες για τον μαθητή και τον κηδεμόνα του.
  4. Ο κηδεμόνας εφόσον το επιθυμεί μπορεί να συνεχίσει με την εγγραφή με το κατάλληλο πλήκτρο που υπάρχει στο τέλος της σελίδας και το οποίο οδηγεί στη φόρμα εγγραφής.
  5. Στη φόρμα εγγραφής θα πρέπει:
    • Όλα τα πεδία να συμπληρωθούν ακριβώς όπως αναγράφονται σε έλεγχο προόδου του/της μαθητή/μαθήτριας που έχει λάβει πρόσφατα από το σχολείο.
    • Η συμπλήρωση όλων των πεδίων είναι υποχρεωτική.
    • Τα πεδία email κηδεμόνα και κινητό τηλέφωνο κηδεμόνα συμπληρώνονται με σκοπό την εύκολη ανάκτηση των στοιχείων του λογαριασμού (όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης) από τον κάτοχό του.
  1. Αφού ο κηδεμόνας διαβάσει τους Όρους Χρήσης και τη Δήλωση Εχεμύθειας μπορεί να προχωρήσει στην υποβολή της φόρμας για τη δημιουργία του μαθητικού λογαριασμού.
  2. Η ορθότητα των στοιχείων μαθητή/μαθήτριας επιβεβαιώνεται από το σύστημα mySchool και δημιουργείται ο λογαριασμός.
  3. Με τη δημιουργία του λογαριασμού εμφανίζονται τα στοιχεία πρόσβασης, όνομα χρήστη (username), κωδικός πρόσβασης (password) και e-mail, τα οποία και πρέπει να διατηρήσει ο κηδεμόνας για την πρόσβαση του μαθητή στις υπηρεσίες του ΠΣΔ.
  4. Ταυτόχρονα, αποστέλλεται ηλεκτρονικό μήνυμα στην e-mail διεύθυνση του κηδεμόνα με το όνομα χρήστη και χρήσιμες οδηγίες για την ανάκτηση του κωδικού πρόσβασης σε περίπτωση που ξεχαστεί.
  5. Σε περίπτωση που δεν καταστεί δυνατή η επιβεβαίωση της ορθότητας των στοιχείων (βήμα 7) και η δημιουργία του λογαριασμού, ο κηδεμόνας μπορεί να επικοινωνήσει με το σχολείο ώστε να διασταυρώσει την ορθότητα των στοιχείων του/της μαθητή/μαθήτριας. Εναλλακτικά, μπορεί να υποβάλει αίτημα υποστήριξης προς το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο από τη σχετική επιλογή που υπάρχει στην οθόνη της εφαρμογής.

Για την προστασία της ιδιωτικότητας του μαθητή/μαθήτριας το όνομα χρήστη (username) που παράγεται δεν έχει σχέση με τα προσωπικά στοιχεία του μαθητή/μαθήτριας.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Η διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Δημ. Αγ. Αθανασίου σας ενημερώνει ότι ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11/9/2023 στις 10:30 στον αύλειο χώρο. Παρακαλούμε οι μαθητές/ τριες να προσέλθουν στις 10:15 με τσάντες καθώς θα παραλάβουν τα βιβλία της χρονιάς. Η αποχώρηση θα γίνει στις 11:00.

Καλή σχολική χρονιά.

σχολείο

Τελετή λήξης σχολικού έτους 2022-2023 και αποφοίτησης της ΣΤ' τάξης

Έφτασε λοιπόν και φέτος η ώρα του αποχαιρετισμού. Την Παρασκευή 10 Ιουνίου, σε κλίμα ενθουσιασμού και συγκίνησης, πραγματοποιήθηκε η Τελετή Αποφοίτησης της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου μας, η οποία έλαβε χώρα στον αύλειο χώρο του σχολείου. Ευχόμαστε στα παιδιά καλή πρόοδο στο Γυμνάσιο.
image0.jpgimage1image2.jpg

Πολλές ευχαριστίες:
  • Στους Εκπαιδευτικούς του σχολείου που εμπεύστηκαν και συντόνισαν τις δραστηριότητες των παιδιών.
  • Στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την πολύτιμη συμβολή του.
  • Φυσικά στους ίδιους τους πρωταγωνιστές, τους μαθητές του Σχολείου και στους γονείς τους για την παρουσία τους.

Ιδιαίτερη μνεία και ευχαριστίες στην Εταιρεία ISOMAT (isomat.gr) για την ευγενική χορηγία τους (160 μπλουζάκια που φορούσαν οι μαθητές και εκπαιδευτικοί)
isomat

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙΣΑΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ

kalokairi