Ενημέρωση για την είσοδο στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στην πλατφόρμα που θα γίνει από το Υπουργείο Παιδείας για την εξ’ αποστάσεως διδασκαλία θα πρέπει όλοι οι μαθητές να ανοίξουν ατομικό λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.) με ευθύνη των γονέων.
Όσοι είστε αρκετά εξοικειωμένοι μπορείτε από τώρα να το κάνετε μπαίνοντας στον σύνδεσμο : https://register.sch.gr/students/.

Για την ολοκλήρωσης της σύνδεσης απαιτείται ο αριθμός μητρώου μαθητή που αναγράφεται στον έλεγχο τριμήνου. Οι μαθητές της Α’ και Β΄ τάξης να επικοινωνήσουν με το σχολείο για να μάθουν τον αριθμό μητρώου.

Όσοι έχετε απορίες μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου από Δευτέρα. Το μόνο που θα χρειαστείτε είναι ένας παλιός έλεγχος του παιδιού. ΠΡΟΣΟΧΗ Όλα τα στοιχεία να μπουν με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ εκτός από το email που θέλει μικρά αγγλικά. Εκεί που ζητάει τηλέφωνο δώστε το κινητό της μητέρας του παιδιού. Όταν με το καλό τελειώσετε ΚΡΑΤΕΙΣΤΕ το username και το password αφού τα αντιγράψετε προσεχτικά χωρίς λάθη. Κάποια στιγμή θα σας το ζητήσει ο/η δάσκαλος/α σας.

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της εγγραφής στο Σχολικό Δίκτυο, πρέπει να γνωστοποιηθεί στο σχολείο το username(όνομα χρήστη) για να δημιουργηθεί από τους εκπαιδευτικούς η ηλεκτρονική τάξη.

Δείτε εδώ ένα σχετικό video από το YouTube

Εδώ το επίσημο έγγραφο με οδηγίες από το Υπουργείο